Jak funguje fotovoltaická elektrárna
Fotovoltaická elektrárna se skládá s fotovoltaických panelů umístěných na střeše Vašeho domu a střídače, který převádí energii získanou panely na elektrickou energii, kterou spotřebujete ve Vaší domácnosti. Součástí instalace může být také systém pro uložení přebytečné energie do baterie nebo k přímému ohřevu teplé užitkové vody.
Ukázka funkce hybridní elektrárny
Ráno:
- Sluneční energie je slabá
- Baterie jsou vybité
- Dodávku elektřiny pro spotřebiče zajištuje veřejná distribuční síť
- Kupuji energii
Přes den:
- Sluneční energie je na svém denním maximu
- Baterie se nabíjí z přebytků energie (přebytkem se rozumí rozdíl množství energie, který aktuálně vyrábí elektrárna a spotřebovává rodinný dům)
- Dodávku energie pro spotřebiče zajištuje fotovoltaická elektrárna
- Nekupuji energii
Večer:
- Sluneční energie je slabá nebo žádná
- Baterie jsou nabité
- Dodávku elektřiny pro spotřebiče zajištuje fotovoltaická elektrárna z baterie a případně doplňuje z veřejné distribuční sítě
- Kupuji minimum energie
Dobře navržený hybridní systém FVE dokáže pokrýt až kolem 80% celkové spotřeby rodinného domu.
Kolik elektřiny vyrobí fotovoltaická elektrárna
Množství elektřiny, které fotovoltaika vyrobí, záleží na řadě faktorů. Rozhodující parametry jsou místní podnebí a aktuální počasí. V České republice dopadne přibližně 950 až 1 340 kilowatthodin (kWh) sluneční energie na m2 za rok. Nejvíce slunečních dnů je na jižní Moravě, nejméně na severu Čech. Záleží také na výkonu fotovoltaické elektrárny, její velikosti a orientaci vůči světovým stranám. Ideálně sklon panelů je přibližně 35 až 45 ° a s orientací k jihu.
Velmi zjednodušeně řečeno, pokud je výkon elektrárny 5kWp, ročně dokáže vyprodukovat až 5000kWh elektrické energie.
Vyrábí elektrárna elektřinu celoročně?
Výroba elektrické energie z fotovoltaické elektrárny je plně závislá na osvitu a intenzitě slunečního záření. Největší množství energie je tedy dodáváno přes letní část roku.
Jako příklad výroby energie je níže zobrazen graf dodaného množství elektřiny z fotovoltaické elektrárny o výkonu 10kWp instalované na Jižní Moravě na rodinném domě se sedlovou střechou a orientací k jihu.
Životnost a záruka fotovoltaické elektrárny
Pro jednotlivé komponenty jsou rozdílné délky záruk. Na panely je v současné poskytována záruka až 25 let při zachování účinnosti 80%, střídače disponují zárukou 5 let. U baterie udává výrobce až 6000 cyklů, případně záruku 10 let. Dobře provedená instalace fotovoltaické elektrárny umožnuje její bezpečný provoz s minimem údržby až 30 let
Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny
Proces se skládá z několika částí. V první fázi je zpracována nabídka. Pro nabídku je třeba zajistit kompletní místní šetření (připravenost domovní elektroinstalace, umístění panelu, stav střechy, trasy pro kabeláž, prostor pro střídač a případně bateriové úložiště). Následuje administrativní část v podobě žádosti o připojení k distribuční síti nízkého napětí, případně žádost o dotaci Nová zelená úsporám. Posledním krokem je samotná instalace fotovoltaické elektrárny a dokončení administrativních procesů.
Dotace Nová zelená úsporám
Nárok na státní dotaci Nová zelená úsporám mají majitelé rodinných i bytových domů. Kontaktujte nás, pomůžeme s administrací žádosti pro získání dotace na Vaši fotovoltaickou elektrárnu.